A malignus melanoma korai felismerése meghatározó az eredményes kezelésben és a túlélési ido meghosszabbításában. A háziorvos szerepe meghatározó a korai diagnózisban, ezért fontos, hogy ismerje a daganat klinikai tüneteit, a differenciáldiagnózis lehetoségeit. Igény, hogy a háziorvos tájékozott legyen abban is, hogy a szakintézetben történo kezelés idoszakaiban és a kezelés után a gondozásban, milyen feladatok hárulnak rá.
A háziorvos feladatai a malignus melanoma ellátása során
1. Megelozés:
1.1. Elsodleges (primer) prevenció: azt jelenti, hogy az utóbbi években jelentosen megszaporodott malignus melanoma kialakulásának a megelozése érdekében felhívni a figyelmet a rizikófaktorok kerülésére. Lehetoségek az elsodleges prevenció során:
egyéni:
-
- napégéseket kerülni
-
- napos idoben 10-15h között árnyékban maradni
-
- a napon kalapot, napszemüveget, megfelelo ruházatot viselni
-
- 3 éves korig tilos a gyerekeket napoztatni
-
- magas fényvédo faktorú fényvédoket használni
-
- a bort rendszeresen ellenorizni
társadalmi:
-
- a lakosság felvilágosítása (TV, rádió, újság)
-
- a napfény ártalmairól a lakosságot tájékoztatni
-
- a hatékony fényvédelmet reklámozni
politikai:
-
- UV index jelentése (az ultraibolya sugárzás napi csúcsértéke)
-
- a fényvédo készítmények folyamatos minoségi kontrollja
-
- intézkedések a csökkeno ózonréteg védelmére
1.1.2. Egyéni anamnézis, klinikai vizsgálat: ugyancsak a primer prevenció része.
A vizsgálattal (bármely okból vizsgált betegnél) az anyajegyek, pigmentált elváltozások felismerhetoek. A pigmentált anyajegyek klinikai megjelenése igen változatos. Atípusos klinikai kép (vöröses szín, egyenetlen pigmentáció, pigment udvar) esetén szakorvoshoz kell küldeni a beteget, és fel kell hívni a figyelmét az anyajegyek jelentoségére. Ugyanakkor el kell oszlatni azokat a tévhiteket, hogy az anyajegyet „nem szabad eltávolítani”. Abban az esetben, ha a családban volt melanomás megbetegedés, esetleg haláleset, akkor meg kell vizsgálni a család többi tagját is. Tájékozódni kell arról, hogy a vizsgált egyén milyen bortípusba tartozik (napon mindig leég, lebarnul).
1.1.3. Életmód javaslatok: Vannak gyógyszerek, melyek fokozzák a fényérzékenységet. Ilyen gyógyszerek pl.: tetracyclin, sulfonamid, phenothiazin, furosemid, nalidixinsav stb. Fel kell világosítani a betegeket, hogy a gyógyszerszedés ideje alatt kerüljék a napfényt. A napozási szokások és a nyaralási szokások változtatására lehet szükség, ha a beteg bor érzékeny, igen nagy számú anyajegye van, a családban melanoma szerepel. A szolárium használata nem ártalmatlan, használata fokozza a borrák és a melanoma kialakulásának lehetoségét. Nem javasolt évente 2 turnusnál több, turnusonként 10 alkalom. Nem javasolt a szolárium: 16 éves kor alatt, I-II. bortípus esetén, gyógyszerszedés alatt, melanoma rizikónál.
1.2. A másodlagos (szekunder) prevenció: alatt azt értjük, hogy a már kialakult melanoma malignumot minél korábbi stádiumban ismerje fel az orvos. A szekunder prevenciónak az a célja, hogy a korai felismeréssel csökkentsük a melanoma vastagságának a növekedését és a horizontális terjedést is. Ezzel kimutathatóan csökken a melanoma mortalitása.
Lehetoségek a szekunder prevenció során:
-
- olyan tanfolyamok, továbbképzok szervezése, melyek részletes ismeretterjeszto anyagot adnak ahhoz, hogy a klinikai képek alapján a melanoma korai stádiumban felismerésre kerüljön (alapellátás, szakellátás, paramedicinában dolgozók részére)
-
- a lakosság felvilágosítása a pigmentált elváltozások jelentoségérol, az önvizsgálat fontosságáról, kivitelezésérol, a korai kezelés eredményességérol
-
- szurovizsgálatok végzése
1.3. A harmadlagos (tercier) prevenció: azt jelenti, hogy a malignus melanomában megbetegedett, kezelt betegek gondozásában a háziorvos is részt vesz és a gondozás lépéseit követi, a kezeloorvossal szükség szerint együttmuködik.
A tercier prevenciónak az a célja, hogy a malignus melanoma kezelése során esetleg kialakuló recidívák, metasztázisok korán felismerésre kerüljenek.
2. Kezelés: Igény, hogy a háziorvos ismerje a kezelési lehetoségeket, mert errol betege kérdezheti, és arra is fel kell készülnie, hogy a szakintézet által választott kezelési módoktól függoen, a gondozás idoszakában milyen feladatokat kell végrehajtania. Kezelési lehetoségek:
-
2.1.Tumor sebészi eltávolítása (biztonsági udvarral)
-
2.2.Tumor sebészi eltávolítása + preventív/terápiás nyirokcsomó eltávolítás
-
2.3.Tumor sebészi eltávolítása + elektív nyirokcsomó eltávolítás (sentinel - ornyirokcsomó)
-
2.4.Kemoterápia: monoterápia (DTIC, mustárnitrogén, platinasók)
-
kombinációs sémák (BOLD, DVP, DTIC-mustárnitrogén)
-
2.5.Sugárkezelés (posztoperatív, palliatív)
-
2.6. Immuno-kemoterápia: Interferon alfa + cytosztatikum (DTIC, platinasók)
-
2.7. Immunmoduláns kezelések
A kezelések járóbeteg vagy fekvobeteg szakintézetben történnek. A háziorvos javasolt feladatai a kezelés során:
-
- figyelemmel követi, hogy milyen kezelést kap a beteg
-
- szükség esetén betegállományba veszi/tartja a beteget
-
- ha a kezeloorvos kéri, elvégezteti a javasolt vizsgálatokat
-
- ismerje a kezelés legfontosabb mellékhatásait
Mellékhatások:
Sebészi kezelés: sebfájdalom, mozgáskorlátozottság, plegia, sebfertozés
Kemoterápia: immunszupresszio, myeloszupresszio, hányás, hasmenés, láz, borpír, fejfájás, neuropathia, csontvelo-, szív-, vese-, májkárosodás, teratogén hatás
Sugárkezelés: hányinger, hányás, láz, lokális szövetkárosodás
Interferon kezelés: láz, fejfájás, gyengeség, izomfájdalom, cardialis zavarok, központi idegrendszeri tünetek, borgyulladás
Mellékhatások esetén a beteget soron kívül (tehát nem a protokoll ütemének megfeleloen) azonnal a kezeloorvoshoz kell küldeni.
2.8. Az interferon készítményeket a tumor növekedést gátló hatásuk miatt alkalmazzák a kezelési protokollokban. Tekintettel arra, hogy az interferon kezelés 6-18 hónapig elhúzódva elsosorban a beteg otthonában történik, fontos, hogy a háziorvos ismerje a kezelést, a kezelés végrehajtásában tudjon a betegnek segíteni (a rendeloben kapja meg a beteg az injekciót) vagy a mellékhatásokat ellenorizni.
Interferon készítmények: Intron-A (interferon-alfa-2b Schering Plough)
Roferon-A (interferon-alfa 2a Roche (Magyarország) Kft.)
2.8.1. Primer mutét után, vastag tumor esetén (1,5 mm tumorvastagság felett) amennyiben nincs metasztázis: hetente 3x3 millió NE sc. vagy im. 18 hónapig, vagy (indukciós kezelés) 3 hétig naponta 3 millió NE sc. vagy im. 3 hétig, majd hetente 3x3 millió NE.
2.8.2. Metasztatizáló melanoma, mutéttel tumormentesítve, 4 héttel a mutét után 4,5-9 millióNE hetente 3x, kemoterápiával kombinálva.
2.8.3. Metasztatizáló melanoma esetén hetente 3x18 millió NE 8-12 hétig.
A beteg az injekciót adhatja magának, erre megfelelo kiszerelésu csomagok vannak. A tumor progressziója vagy súlyos mellékhatás esetén a kezelést fel kell függeszteni, esetleg megkísérelheto a dózis módosítása. A beteget szakorvoshoz kell irányítani.
2.8.4. Az interferon kezelés mellékhatásai: általában dózisfüggoek
-
- influenzaszeru általános tünetek (láz, levertség, ízületi fájdalom)
-
- étvágytalanság, hasmenés, fogyás
-
- szédülés, depresszió, viselkedési zavar, perifériás neuropathia
-
- szívritmuszavar, vérnyomás ingadozás, dyspnoe
-
- leukopénia, thrombocytopénia, máj-, vesefunkciós eltérések, vércukorszint-ingadozás, elektrolytháztartás zavara
-
- bor és nyálkahártya tünetek: viszketés, az injekció helyén gyulladás, hajhullás, recidiváló herpes simplex, allergiás tünetek
3. Gondozás
A háziorvos kövesse figyelemmel a beteget:
-
- jár-e a kezelésre/gondozásra
-
- általános állapot/reakció a kezelésre
-
- regionális nyirokrégiók vizsgálata
-
- regisztrálja, hogy a daganatos beteg nem szorul-e pszichésen támogatásra
-
- a család reakcióinak észrevételezése (aggódás, kirekesztés)
-
- mutét helyének, környékének vizsgálata az általános ellenorzések során
-
- kezeloorvos értesítése abban az esetben, ha a reguláris kontroll elott szükség van konzíliumra
4. Más betegségek fellépése esetén:
4.1. Kapcsolatban van-e a daganattal: általános állapot romlása, laboratóriumi paraméterek kórossá válása
4.2. Kapcsolatban van-e a kezeléssel: a fellépo betegségek esetén gyorsan el kell dönteni, hogy a melanoma folyamatban lévo kezelését befolyásolja-e pl. interkurrens lázzal járó fertozés, vagy vesebetegség, májbetegség tüneteinek illetve laboratóriumi paramétereinek a rosszabbodása. Amennyiben a daganatkezelés mérlegelendo, a beteget azonnal a kezeloorvoshoz kell irányítani. Amennyiben nem merül fel, hogy a kezelést fel kell függeszteni, akkor csak a gyógyszer interakciókra kell figyelemmel lenni.
4.3. Intézkedési terv: konzílium szükségessége esetén közvetítsen a szakmák között
5. A daganat inkurábilis stádiumában: megszervezi az ápolást
-
- otthon
-
- ápoló otthonban
Otthon ápolás esetén tovább vezeti a beteg kezelését: pl. fájdalomcsillapítás
Elvárható, hogy a beteg halálának tényét és okát közölje a kezeloorvossal/intézettel.
Szóval ennek a fajta kezelésnek ez a vége!!!!!!
Drága embertársaim!
Talán véletlen de nem találkoztam a megelőző (prevenciós) intézkedések felsorolásában,hogy hagyjuk ki a élelmeinkből a testünket gyengítő tartósító szereket,egyéb adalékokat, amik csak lerakódnak a szervezetünkben.
Kezdődjön el végre az igazi sejttáplálás!!! És ehhez nem mustárszármazékú sejtmérgekre van szükség, hanem legalább 91 létfontosságú tápanyagra, ami sejtszinten képes táplálni az emberi,de nem csak emberi,hanem növényi,és állati szervezeteket is!
Gondolkodjunk logikusan!
Egyre több fajta (betegség) ,én csak elfajzásnak nevezném,jelent meg az civilizált emberi társadalmakban,miközben egyre kevesebb tápanyaghoz juttattuk a szervezetünket,kombinálva ezt,a mentális leépüléssel....
Tehát az Ok és okozat,egyensúlyban állnak...
Valójában nem a kialakult állapotra kell fókuszálnunk,hanem arra hogy miből alakult ki,és azt megszüntetni!!!
Azért azt nem kell elhinni ,hogy a Napból ,meg az ózonjukból van sok!!!
Ezekből 1000 évvel ezelőtt is pont annyi volt az égen mint most,és az emberek mégsem daganatos betegségekben haltak meg...
Fontosabb az hogy most miből van kevesebb,sokkal kevesebb mint akkor amikor az emberek ,nem betegedtek meg ,és nem is volt ilyen elfajulás.
Szüntessük meg a tápanyaghiányt,és helyre fog állni az egyensúly!!
|